דלג לתוכן
100 לילות ניסיון | משלוחים, החלפות והחזרות חינם
100 לילות ניסיון | משלוחים, החלפות והחזרות חינם

קצת על הקילט הקֶלטִי שבריטניה כה אוהבת

פורסם לראשונה במגזין ׳עיצוב׳ - גיליון ינואר 2021.

אולי יפתיע אתכם לגלות שהחולצה המשובצת הכה מוכרת, זו האהודה על מהנדסים, קאובויים, וחוטבי עצים קנדים כאחד, לא בהכרח עשויה מבד פלנל.

חולצות פלנל

מה שמקנה לחולצה המשובצת את שמה הוא הזיהוי שנוצר עם השנים בין בד הפלנל, לבין סגנון של טקסטיל בעל דוגמאות משובצות שנפוץ מאוד בבד מסוג זה.

על מנת לעשות סדר במונחים:

פְלָנֵל (Flannel) - סוג של בד הארוג מחוטי צמר או כותנה עבים בצפיפות נמוכה.

- טׇרְטָן - במלעיל (Tartan) - בד עם דוגמאות של משבצות המשתלבות זו בזו. 

פְּלֶייד (Plaid) - בד טׇרְטָן גדול המשמש גלימה או שאל.  

מעבר לחולצות פלנל, דוגמאות הטׇרְטָן מוכרות גם בהקשרים רבים אחרים, מכיוון שמאז שעלו מחדש בסערה רומנטית אל הבמה המרכזית של עולם העיצוב, דוגמאות מהפנטות אלה אף פעם לא לגמרי יצאו מהאופנה.

דוגמאות הטׇרְטָן הגאומטריות מקורן בבדים של השבטים הגאלים (gaelic clans) מסקוטלנד, המיוצרים לפי שיטות ובדוגמאות קֶלטִיות. 

הגאלים הם אחד הענפים של התרבות הקֶלטִית המסתורית, שפעם מילאה את יבשת אירופה, עד שנדחקה לשוליה על ידי הקידמה.

האזורים ההרריים הנידחים בהם חיים השבטים הגאלים הם כה קרים, גשומים ומוכי רוחות, עד שהקלגסים הרומאים לא צעדו ברבים משביליהם מעולם, וכך נותרו כמעוז אחרון של תרבות שכמעט ונעלמה. 

אנשים קשוחים במיוחד יישבו את ההרים האלה, לבושם הוא הקילט (kilt), והוא עשוי מבדי צמר עבים המסייעים בהתמודדות עם הקור המקפיא.

 בעבר היו אנשי ההרים לובשים את הבדים כמעין גלימות באורך מלא שאת חלקן העליון הניפו מעל הכתף.

הקילט המוכר לנו היום, זה שמתחיל במותניים ומסתיים בברכיים - נקרא קילט קטן, או קילט הליכה (walking kilt), והוא נכנס לשימוש רק לאחרונה באופן יחסי.

הבדים מהם נתפרו הקילטים ופריטי לבוש נוספים נארגו במלאכת מחשבת של שילוב בין חוטים בצבעים שונים שנשזרו לכדי דוגמאות גיאומטריות צבעוניות מורכבות ומדוייקות.

מלאכה מסורתית זו הועברה לקלאנז הגאלים מתרבות האם הקֶלטִית.

מעצם טיבעו, טקסטיל לרוב לא שורד את הדורות, מלבד בהינתן תנאים של קור או יובש קיצוני, כך שלא נותר הרבה זכר לבדים הקלטים העתיקים.

אך במקומות בהם כן נמצאו - אם זה במערות מלח באוסטריה או בקבר של מלכה ויקינגית באדמה הסקנדינבית הקפואה (המלכה לקחה עימה לעולם הבא אוניה שלמה, מלאה בכל טוב), נתגלו בדי טׇרְטָן משובצים.

ארכיאולוגית הטקסטיל אֵלִיזַבֶּט בׇּארְבֵּר חקרה קברים עתיקים במדבר המרכז אסיאתי, בהם נשתמרו מספר פריטי טׇרְטָן בני 3,000 שנים, וכך נחשפו דוגמאות משובצות רב-גוניות ומורכבות, לעיתים דומות עד מאוד לדוגמאות הגאליות המוכרות כיום.

עם הכחדתה של התרבות הקלטית, בדי הטׇרְטָן הצליחו לשרוד דרך בגדיהם המחוספסים של קומץ אנשי הרים, כמו עדות חיה למורשתה של תרבות עלומה זו שכבר חלפה מין העולם.

מורשת שכמעט ונשכחה, עד ללידתה מחדש לפני כמאתיים שנים, כתנועת נגד עממית.

קילט Royal Stewart

תחילתה של תחיית הטׇרְטָן הגדולה היתה דווקא איסור לבישתו בצו מלכותי, אשר ניתן ב- 1746 בתגובה למרדנות המתמשכת של ההָיילֶנדֶרס הסקוטים, שחברו שוב ושוב לצד המפסיד במשחקי הכס של החיים האמיתיים.

האיסור הזה, ביחד עם עוד איסורים דומים, יצרו תנועת נגד תרבותית, וכאשר לבסוף הוסר ב- 1782, הטׇרְטָן כבר לא היה לבושם של כפריים בהרים, אלא חלק חשוב מהזהות הסקוטית המתפתחת.

על מנת לתרום לגיבוש הזהות הלאומית, החל גם התיעוד הקפדני של הדוגמאות השונות, ושיוכן לקלאנז השונים.

עד אז דוגמאות היו משוייכות לאזורים בהם נארגו, ונבעו בין היתר מהצבעים הטבעיים שהיו זמינים בהם. 

אך בתקופה זו המעצבים המקומיים יצרו דוגמאות טׇרְטָן ססגוניות במיוחד, עם צבעים סינטטים עזים, על מנת לשייכם באופן מלאכותי לקלאנז השונים, במעין היסטוריה מומצאת אך מוסכמת על הכלל.

העיצובים העל-זמניים שנוצרו בעת ההיא כוללים דוגמאות כה איקוניות שבימינו ייראו מוכרות מיידית.

כפי שקורה להרבה תנועות נגד, מקץ מספר שנים היא חובקה בחום על ידי הממסד, ושיאה של קדחת הטׇרְטָן הגיע ב- 1822, עת המלך ג׳ורג׳ החמישי הגיע לביקור באדינבורו שבסקוטלנד, והמליץ למוזמנים לאירוע הרישמי, ללבוש את הטרטנים ה׳מקוריים׳ של הקלאנז שלהם.

רבים מהנוכחים כלל לא היו מהקלאנז ההרריים, לכן לא היו להם טרטנים מכל סוג שהוא, אך לקראת הביקור המלכותי דאגו לעצב, לרשום, ולייצר טרטנים ׳מקוריים׳ עבור בתיהם.

בעקבות האימוץ הנלהב של הטׇרְטָן, עם השנים הבדים הפכו מזוהים עם בית המלוכה והשילטון הבריטי, מה שתורם לאווירה האריסטוקרטית שאופפת אותם.

שגעת הטׇרְטָן לא נותרה בגבולות האיים הבריטים, ובמהרה יוצאה חזרה למקום בו נולדה - אירופה, הרבה בזכות פועלם של אנשי תרבות.

ביניהם המשורר הסקוטי ג׳יימס מקפירסן, שפירסם תרגום לאנגלית של שירי המשורר הגאלי הקדמון אוסיין (Ossian), אותם שמע, כך סיפר, בהרי סקוטלנד, ואשר הועברו בעל פה בגאלית מדור לדור.

כתביו של מקפירסון תורגמו לשפות רבות וזכו לתהודה גדולה ברחבי אירופה. נפוליאון היה מעריץ ידוע, כך גם וולטייר. חלק מכתביו אף תורגמו לגרמנית על ידי גטה ושולבו בסיפרו ׳ייסורי ורתר הצעיר׳. 

הרומנים ההיסטוריים של הסופר הסקוטי וולטר סקוט נקראו אף הם בשקיקה ברחבי אירופה, וכך קרה שכפועל יוצא מהתנועה הרומנטית באמנות, תרבות ההָיילֶנדס הסקוטית זכתה להכרתם של האינטלקטואלים האירופאים, ואיתה זכו לעדנה מחודשת גם בדי הטׇרְטָן.

סיפורו של בד הטׇרְטָן הוא סיפור של זהות, וככזה הוא מתאים מאוד לקולקציות מעצבים מודרניות.

שמלת טרטן

 

דוגמאות הטׇרְטָן המוכרות ביותר:

Royal Stewart 

הטׇרְטָן הרישמי של מלכת אנגליה הנוכחית, אליזבט השניה, שכפי שקרה גם בתחיית הטׇרְטָן המקורית, נוכס על ידי תנועת נגד תרבותית - במקרה הזה תנועת הפָּאנְק של סוף שנות ה-70.

כמו מוזיקת הפָּאנְק, גם בדי הטׇרְטָן יוצאו לאמריקה עם תרבות הנגד. 

כך הגיעו למותניהם של אגדות רוק רבות, החל מבוב דילן ועד אקסל רוז.

 

Black Watch 

טׇרְטָן זה עוצב במיוחד עבור, והיה הלבוש הבלעדי של, כוח צבאי שפעל תחת אותו שם.

כוח זה הורכב מהָיילֶנדֶרס בני קלאנז שונים, אשר גויסו על ידי הצבא הבריטי על מנת לסייר בהרים הקפואים והפיראיים שבצפון הרחוק. 

מסתבר שזהו גם הטׇרְטָן המועדף על הדור הצעיר בבית המלוכה הבריטי.

הנסיכה מגן לבשה מעיל עם דוגמא זו בביקורה בסקוטלנד ב-2018, בעיצוב בית האופנה הלונדוני הותיק Burberry.

לגמרי במקרה, שנה לאחר מכן ביקרה גם הנסיכה קייט בסקוטלנד, ולבשה את אחד המעילים האהובים עליה, מעיל עם דוגמא זו בעיצוב סטודיו אלכסנדר מק׳ווין, אותו סטודיו שעיצב עבורה את שמלת כלולותיה.

בזכות האינטרנט, היום כבר לא צריך להיות מלכת אנגליה וגם לא צ׳יף של קלאן בשביל שיהיה עיצוב טׇרְטָן רשום על שמך במאגר הרישמי של הממלכה המאוחדת.

אם גם את רוצה טׇרְטָן משל עצמך - את יכולה ליצור אותו עם הכלי החינמי הזה:

printablecreative.com/tartan-maker

אז תוכלי להגישו למרשם הטרטנים הסקוטים באתר הזה:

tartanregister.gov.uk

ובלבד שכל הטפסים ימולאו במדוייק כמובן.

באותו אתר ניתן למצוא תיעוד של אלפי דוגמאות טׇרְטָן שונות, אפשר לאתר בו גם את הסיגנונות המשוייכים לקלאנז השונים ובהם לקלאן Balfour, קלאן ששמו הולך לפניו עד כדי כך שאף נכרך בסיפורה של ארצנו הקטנטונת והחמימה.

אם כל סיפורי הטׇרְטָן האלה מעוררים בכם רצון עז לבקר בסקוטלנד, אבל אין לכם כרגע אפשרות לאתר טיסה, נמליץ לכם למזוג כוסית מקאלן, להתכרבל במיטה עשויה מצעי פלנל של סוהם, ולשים בקינדל או באוזניות ספר של וולטר סקוט.

מבט מסקוטלנד לאוקינוס האטלנטי

 לצפיה במצעי הפלנל בסיגנון פלייד של סוהם - הקליקו כאן